Klub Morza "Zejman" • Gdañsk •


Klub Morza Zejman
Godziny otwarcia:
Skansen żeglugi oraz galeria morska czynne:

od 18 maja do końca czerwca w godz. 19.00-21.00 *
przez cały lipiec i sierpień w godz. 16.00-21.00 *
przez cały wrzesień i październik w godz. 19.00-21.00 *


* codziennie oprócz niedziel i poniedziałków oraz na czas imprez zamkniętych.

W każdy czwartek w godz. od 20.00 do 24.00 koncert szantowy!

Od czerwca do września prowadzimy warsztaty marynistyczne
dla szkół podstawowych, kolonii i wycieczek.

Organizujemy imprezy zlecone
tel. 669070557 i 694432088


Przy wejściu goście mogą otrzymać karty wstępu na imprezy klubowe.

Rys historyczny i nasze cele
Od roku 1995 we wnętrzach XVII-wiecznego spichlerza zbożowego „Steffen” na Wyspie Spichrzów pozyskujemy i gromadzimy eksponaty dokumentujące morskie tradycje Pomorza, i związki Gdańska z Hanzą dzięki czemu hala zbożowa spichlerza nabrała charakteru muzealnego wnętrza. Wśród zgromadzonych, zabytkowych przedmiotów znajduje się miedzy innymi: kilkadziesiąt lamp okrętowych - składających się na unikatowe oświetlenie wnętrza, historyczne kompasy, sekstanty, logi, dzwony okrętowe, kotwice, modele żaglowców, stare beczki, butelki, wielorybie kości, fragmenty wyrzuconych przez morze lub wyłowionych elementów żaglowców. Od roku 2009 nasze morskie zbiory można oglądać w ramach skansenu żeglugi, licznie odwiedzanego przez turystów i Gdańszczan.

Północny cypel Wyspy Spichrzów. U dołu po środku spichlerz "Steffen" w którym przed zmianą mieścił się Klub Morza "Zejman". Nasz projekt "Wyspa Spichrzów - labolatorium sztuki" zakładał w okresie przed inwestycyjnym obok funkcji rekreacyjnych twórcze ożywienie opustoszałych ruin. (fot. Marcin Żurawiecki)
W naszym klubie można bezpośrednio obcować z historią lub poczuć atmosferę dalekomorskich podróży. Odwiedzający klub podróżnicy przekazali nam wiele eksponatów ze swych wypraw. Mamy pokaźną kolekcję wioseł, rytualnych masek i rzeźb, monet, i banknotów. Zgromadziliśmy dotąd ponad siedemnaście tysięcy eksponatów. Takie wnętrze przyciąga nie tylko żeglarzy ale wszelkich miłośników podróży. W takim środowisku w naturalny sposób tworzą się również projekty mające na celu popularyzację dalekich kultur, przybliżanie odrębnych tradycji.

Panorama wnętrza Starego Zejmana

Panorama dookólna (cylindryczna) sali głównej Klubu.
Do obejrzenia potrzebny jest zainstalowany w systemie QuickTime Player.
[ZOBACZ PANORAMĘ DOOKÓLNĄ]
(podgląd 2d)


W Klubie Morza "Zejman" prowadzonym przez nas od 1995 roku jako nieformalny morski dom kultury, organizowane są Gdańskie Wieczory Morskie będące najstarszą naszą imprezą a służące krzewieniu morskich i żeglarskich tradycji Gdańska, i Pomorza. Nieco młodszym cyklem są "Wieczory Podróży i Przygody", podczas których podróżnicy przedstawiają relacje ze swoich podróży. Regularnie odbywają się wieczory szantowe "Muzykobranie w Zejmanie" których gospodarzem jest klubowy zespół „Gdańska Grupa Folkowa”. W sierpniu 2006 roku koncertował, w Klubie szkocki pieśniarz Nick Keir, zorganizowany przy tej okazji wieczór szkocki stał się zaczątkiem całego cyklu imprez zatytułowanych "Gdańskie Wieczory Etniczne". Kilka razy do roku prezentujemy również wieczory poezji i prozy wśród których najciekawszą imprezą są wieczory conradowskie poświęcone twórczości Josepha Conrada Korzeniowskiego. Obok poezji i prozy marynistycznej nową formą naszej działalności są dwie galerie sztuki prowadzone przez studentów - artystów. Pierwsza nazwana „Galerią Otwartą” rozgościła się na podwórcu klubu i prezentuje rzeźby gdańskich studentów, druga w obszernej sali spichlerza „Steffen” nazwana galerią „Site Specific” rozpoczęła od roku 2010 cykl wernisaży, wystaw, i wydarzeń artystycznych organizowanych przez studentów rzeźby, malarstwa, grafiki. W naszej działalności nie zapomnieliśmy o najmłodszych. Od roku 2004 prowadzimy cykl warsztatów marynistycznych pn. „Ahoj przygodo!” dla dzieci szkół podstawowych licznie odwiedzanych przez pomorskich milusińskich. Dla odwiedzających klub dodatkową i niezwykłą atrakcją jest jedyny w Polsce urząd poczty butelkowej z którego można wysłać własny list, w morze do nieznanego adresata wraz, z klubowym zaproszeniem do odwiedzin Gdańska.